şişmanlık tedavisi

2010-02-06 23:54:00
şişmanlık tedavisi şişmanlık zayıflama şişmanlığın tedavisi

Bütün istatistiklere göre, şişmanların ömür süreleri daha kı­sadır. Şişmanlık estetik ve görünüm açısından iyi karşılanmaz.

Bu yüzden de şişmanlarda ruhî bozukluklar ve cemiyetle uyumsuz­luklar sıktır. Şişmanlık solunum yükünü artırdığından nefes darhğı çe­kerler. Kemik ve adaleler daha çok yorulacağından düztabanlık, diz ve kalçanın mafsal hastalıkları, varis, fıtık teşekkülü kolayla­şır.

Şişmanlar ev, iş ve sokak kazalarına daha fazla maruz kalırlar. Erişkinlerde görülen şeker hastalığının belirmesini kolaylaş­tıran en mühim faktör şişmanlıktır.

Gut hastalığmı kolaylaştırır. Damar sertliğinin sebeplerindendir. Çağın hastalığı kabul edilen hipertansiyon, şişmanlarda da­ha sıktır. Kroner yetmezliği, kalp yetersizliği, şişmanlarda kolaylık­la ortaya çıkar. Kişi zayıflayınca büyük ölçüde rahatlar.

Deri altı yağ dokusunun artışı, deri ve mantar enfeksiyon­larına zemin oluşturur. Safra taşları, daha sıktır. Şişman kadınlarda adet bozuklukları ve kısırlık, erkekler­de iktidarsızlık ve meni bozuklukları daha sık görülür.

Sebebi ne olursa olsun olsun şişmanlığı bir hastalık olarak kabul etmek gerekir. Tedavinin temel prensibi, sarf edilenden az enerji almaktır. Bu yüzden, alışılmış besin azaltılmalı ve daha hareketli yaşanmalıdır.

Şişmanlığın giderilmesinde kullanılan diyet metodları ve açlık rejimIerinin çoğunun zararlı olduğu veya en azından faydalı olmadıkları iddia edilmektedir. Böyle bir zayıflama diyeti tatbik etmek isteyenlerin şu kaideleri gözönünde bulundurmaları yeterli ve gereklidir.

Şeker ve şekerli besinler, gazoz gibi meşrubatlar, fıstık ve fındık gibi kuru yemişler, kuru meyveler terk edilmelidir. Etlerin yağsız kısmı tercih edilmeli, yemeklerin az yağlı ve haşlama olması sağlanmalıdır.

Kızartmalardan kaçınılmalıdır. Günlük ekmek miktarı düşürülmelidir. Börek, makarna, tatlı gibi hamur işleri yenmemelidir. Haşlama olmak şartıyla bütün sebze ve yemekleri, şekersiz içecekler serbesttir. Günde yarım litre süt ve ayranın, çok aşırıya kaçmadan meyvenin mahzuru yoktur. Daha hareketli bir hayat tarzı tercih edilmelidir. Mesela, asansör yerine merdiven kullanılmalı, otobüs yerine elden geldiği kadar yürümeyi seçmelidir. Günde bir-iki saat yürüyüş yapmalıdır.

Ağır zayıflama rejimIeri zararlıdır. İştah kesici ilaçlar alınmamalıdır. Yemekte, lokmayı daha çok ağızda tutmalı ve çabucak yutmamalıdır. Banyo, hamam, sauna ve masajın zayıflamaya faydası yoktur.

0
0
0
Yorum Yaz